CECHY PROBIERCZE
Zgodnie z obowiązującymi w RP przepisami cechą probierczą oznaczone muszą zostać wszystkie wyroby, w których masa użytego metalu szlachetnego dowolnej próby wynosi:
- co najmniej 1 gram dla złota,
- co najmniej 1 gram dla platyny,
- co najmniej 5 gram dla srebra,
- bez względu na masę dla palladu.
W każdym przypadku, poprzez wyrób należy rozumieć jedną sztukę (nawet w przypadku biżuterii tradycyjnie wprowadzanej do obrotu parami, np. kolczyków lub spinek). Jeśli masa metalu szlachetnego zawartego w wyrobie nie przekracza ww. wartości, wyroby takie nie muszą zostać oznaczone cechą probierczą. W takim przypadku należy na metce dołączonej do wyrobu umieścić informację, że w wyrobie, masa użytego metalu szlachetnego nie przekracza wartości masy obligującej go do badania tj. 925 Ag < 5 g.
Każdy podmiot wprowadzający do obrotu wyrób z metali szlachetnych ma również obowiązek wyrobić znak imienny wytwórcy i zarejestrować go w Urzędzie Probierczym. Znak imienny jest widoczny jedynie pod lupą ze względu na swoje niewielkie wymiary, powinien być nim jednak oznaczany każdy wyrób, który nie podlega oznaczeniu probierczemu ze względu na masę.
Poniżej znajduje się tabela z aktualnymi oznaczeniami cech probierczych, które na terenie Polski obowiązują od 2012 roku: